Je možné, že mi distributor nepřipojí FVE do sítě?

Na první pohled jasná otázka bohužel nemá tak úplně jasnou odpověď. Dnes si řekneme, proč.

Navzdory některým názorům, že zájem o fotovoltaiku je pomíjivý a již dávno za námi, opak je pravdou. Minimálně u nás ve fotovoltech se setkáváme se stále vyšší poptávkou. Tempo, s jakým v České republice počet fotovoltaických elektráren přibývá, neustále zrychluje. Jen za rok 2022 pokryly solární panely desetitisíce střech a trh se rozrostl o asi 50 tisíc FVE. Letos, v roce 2023, jich má být podle některých odhadů nainstalován dokonce dvojnásobek.

Licence již není limitem

Majitelé fotovoltaických elektráren si snížili náklady na energie a stali se do jisté míry nezávislými na dodávkách poskytnutých distribuční sítí. Po lednové novele energetického zákona byl dokonce i posunut dolní limit pro povinnost získání licence na FVE z původních 10 kWp na 50 kWp. Díky této novele již bude proces k získání vlastní FVE výrazně jednodušší pro všechny, kteří by se jinak do původního limitu sotva vešli. Bohužel však nebyla zdolána zdaleka všechna příkoří.

Přetok = problém?

Zásadním problémem, kvůli kterému vyvstaly problémy s vystavováním povolení distributora, jsou tzv. přetoky. Jedná se o objem energie, který je vyroben a nemůže ani být spotřebován v domácnosti, ani uložen do akumulátorů, a tudíž odchází do distribuční sítě. Právě k tomuto musíte mít povolení od distributora, jenže pokud je nějaká lokalita již vystavována nadměrným přetokům, nemusela by stávající technologie kapacitně zvádnout další novou elektrárnu, a právě proto může pak vaši žádost společnost zamítnout. Momentálně je tento problém nejznačnější v jižní části republiky, kde je distribuční síť EG.D společnosti E.ON.

Lze namítnout, že si přeci pořídíte elektrárnu s takovým výkonem a úpravou, že by žádné přetoky vznikat neměly. To je samozřejmě proveditelné, ale přináší to s sebou jiná úskalí. Pokud byste si pořídili elektrárnu bez připojení do distribuční sítě (někdy nazývanou ostrovní), připravíte se o nárok na dotace, protože ty se v ČR vztahují pouze na FVE, které do distribuční sítě připojeny budou. Pokud byste ale do distribuční sítě s FVE připojeni byli a neměli povolení na přetoky, ale přeci jen k nim došlo, čekají na vás vcelku tučné sankce ze strany distributora.

Spolehnutí

Doporučujeme, abyste se při plánování obraceli na odborníky a ověřovali si co nejvíce informací. Je důležité znát všechny souvislosti, pro i proti, abyste se s dodavatelem fotovoltaiky dohodli na optimálním řešení nikoliv pro dodavatele, ale vás. U nás se můžete spolehnout, že vám určitě velmi rádi pomůžeme se všemi kroky, které vás na cestě k vlastní FVE čekají. 

Pečlivě zpracováváme veškeré podklady, požadavky i připomínky tak, aby výkon vaší FVE byl optimální a vy byli zcela spokojeni. Můžete se spolehnout, že do projektu bereme v potaz momentální spotřebu i možnou spotřebu do budoucna, režim vaší domácnosti, možnosti umístění komponentů, vhodné technologie, případné zastínění apod. Zanalyzujeme i jaký je osvit vaší nemovitosti během celého roku.

Upřednostňujeme osobní schůzku, na které s vámi vše probereme a zodpovíme veškeré vaše dotazy. Tuto schůzku s vámi samozřejmě bereme jako nezávaznou a je zcela zdarma, takže je zcela na vás, jak se nakonec rozhodnete. Důležité je, abyste věděli, na čem jste a nebyli pak třeba nepříjemně překvapeni. Pokud budete mít zájem, dokážeme expresně nainstalovat panely již do 3 měsíců, vyřídíme za vás dotaci a především vykomunikujeme připojení s distributorem tak, aby celý proces probíhal hladce a bez problémů.

ZPĚT NA BLOG

Kontaktujte mě

Vyplňte, prosím, formulář níže. Je nutné vyplnit alespoň jméno, PSČ a e-mail nebo telefonní číslo.


Chci získat slevu

Zanechte nám na sebe kontaktní údaje a obchodní zástupce vás brzy kontaktuje s nabídkou časově omezené slevy.


Technické šetření

Provedeme přibližně hodinové technické šetření ve vaší nemovitosti, na jehož základě vám připravíme nabídku šitou přímo na vaši střechu. Vše je nezávazné a nyní jako časově omezená nabídka zcela zdarma.


Chci slevu